Reformovaný šoulet

Předkládám recept na šoulet, který jsem zdědil po své babičce a upravený maminkou a mnou do současné podoby. Šoulet je židovské jídlo, ale tento se recept se nedrží striktně pravidel ortodoxních košer pokrmů. Proto tedy „reformovaný šoulet“.

hrst velkých tmavých fazolí (též nazývané becoky)
1 a půl cibule
2 – 3 stroužky česneku
sádlo nebo olej
1 větší bobkový list
3 kuličky nového koření
sůl
350 – 400 g velkých ječných krup
200 g uzené slaniny

Reformovaný šoulet – recept

Do menšího množství vlažné vody v malém papiňáku nasypeme pořádnou hrst velkých tmavých nebo barevných fazolí a necháme do druhého dne nabobtnat. Přidáme půlku cibule, česnek, bobkový list a nové koření vcelku a dáme vařit. Cca za 15 min. papiňák otevřeme, cibuli vyjmeme a fazole dál vaříme do měkka tak, aby se voda vyvařila na menší množství tmavého vývaru. Koření z vývaru poté vybereme.
V jiném kastrolu nachystáme k vaření v osolené vodě velké ječné kroupy. které zatopíme vodou tak, že hladina přesahuje asi 1 cm nad vrstvu krup a zakryjeme poklicí. Zvolna vaříme. Až jsou kroupy hotové, sundáme pokličku a necháme dojít do sucha (povrch krup je suchý s mezerami mezi zrny, kudy uniká pára).

Do uvařených krup přelijeme i s vývarem uvařené fazole a promícháme. Směs získá skvělou hnědou barvu a výtečné aroma. Mícháme opatrně, aby se fazole nerozpadly. Vše dobře osolíme a vmícháme rozdrcený česnek.

Na pánvi vyškvaříme uzenou slaninu nebo bůček (nešetříme, je to věci k prospěchu) a škvarečky i s rozpáleným sádlem vmícháme do šouletu.
Poté na sádle nebo oleji orestujeme do zlatohněda drobně nakrájenou cibulku, kterou zdobíme porce šouletu až na talíři.


Reformovaný šoulet hojně zapíjíme vychlazeným pivem!