Tip na vánoční dárek v podobě bio vín

vino pod stromecek

Víno je velmi oblíbeným alkoholickým nápojem a hned po pivu je u Čechů velmi oblíbená. Vyznat se ve vínech není zrovna jednoduché. Většina z nás se orientuje podle ceny s tím, že čím víno dražší je, tím by také mělo být lepší a kvalitnější. V dnešním článku vám určitě návod na nákup kvalitního vína nedáme, protože to je na delší povídání. Spíš se pojďme zaměřit na vína, která se snaží již v podobě hroznů vrátit k tradicím a udržitelnosti. Tu si ale nepleťte s bio kvalitou, protože může mít spoustu podob: od vynechání pesticidů a chemikálií, přes obnovení biodiverzity na vinohradu až po sledování uhlíkové stopy, kterou produkce vína vytváří, nebo využití alternativních zdrojů energie. Pro vína s přívlastkem udržitelná je nejdůležitější, aby celý proces jeho výroby – od pěstování hroznů až po výrobu a distribuci samotného vína – měl co nejmenší dopad na životní prostředí. Tedy aby vytvářel jen takovou zátěž, jaká nepůsobí z dlouhodobého hlediska zásadní problémy celému ekosystému.

Pojďme si vysvětlit i další pojmy v oblasti vín, která ale nemusí být nutně z udržitelná. Běžnou praxí ale bývá, že jsou.

Bio víno musí být vyrobeno podle zásad ekologického zemědělství a enologických postupů, které jsou zakotveny v zákonech. Patří k nim například zákaz používat pesticidy, šlechtěné kvasinky, stabilizátory nebo siřičitany, které jsou povoleny jen v minimálním, přesně stanoveném množství. Toto víno můžete znát i pod pojmy ekologické či organické. 

Biodynamické víno je takovou vyšší nadstavbou bio vína. Jeho výrobci dodržují všechny bio regulace a nad to se snaží, aby jejich vinohrad byl v naprostém souladu s přírodou a jejím rytmem. Proto dodržují biodynamický kalendář, který odráží roční období, fáze Měsíce nebo třeba postavení Slunce. 

Naturální (autentické) víno zákon ani certifikace nijak neupravuje. Jeho výrobci se vesměs snaží dodržovat zásady ekologického pěstování a sází na autentické výrobní procesy, jako je například spontánní kvašení a minimální zásahy do samotné výroby.