Čaj a tinktura z hlohu obecného


Rozkvetlý hloh je nejen krásný, ale také léčivý. Jeho bílé květy tedy nemusíte jen obdivovat kvůli jejich kráse, ale rozhodně si jich pár taky můžete natrhat. Velice často na něj můžete narazit v parcích, či zahradách a pozor si dávejte na jeho větve. Ty jsou totiž posety trny. Hloh se ale řadí mezi bylinku, která je pro své léčivé účinky využívána již po několik desítek let. Známá je především svými blahodárnými účinky na srdce, a proto se jí často přezdívá srdeční bylinka. Kromě toho má také velké uklidňující a účinky, které pomáhají proti stresu a nespavosti. Z květů můžete velice jednoduchým způsobem připravit čaj, nebo tinkturu.

Hloh obecný

Pokud tento keř ještě moc neznáte, pojďte ho s námi poznat trochu lépe. Jde o keř, který může být klidně vysoký až 7 metrů. Jeho větve jsou poseté trny a květy. které jsou zbarvené do bílé barvy se na něm objevují v měsících květnu a červnu. O květech nemůžeme přímo říci, že krásně voní, protože vůně je spíše zvláštní. Někomu je totiž jejich vůně velice nepříjemná. Hloh se naprosto běžně vyskytuje napříč celou Evropou. Spatřit ho můžete jak v nížinách, tak i v horách. Nejčastěji roste v parcích, zahradách, kolem cest, nebo na krajích lesů. S příchodem podzimu na hlohu dozrávají plody. Ty jsou malé, červené a říkáme jim hložínky.

Léčivé účinky

Říká se, že hloh ocení především lidé ve vyšším věku, a to díky jeho blahodárným účinkům na srdce. Hloh však můžete užívat v téměř jakémkoli věku. A to i z toho důvodu, že skvěle dokáže uklidnit organismus například při zvýšeném stresu, nebo při problémech se spánkem. Květy hlohu obsahují například velké množství saponinů, flavonoidů, éterických olejů a tříslovin. Dokáží rozšířit tepny, cévy a zlepšit tak prokrvení celého těla. Květy hlohu pomáhají jak při problémech s tlakem nízkým, tak i vysokým. Zabírá i na srdeční arytmii a při závratích. Pro tyto účely se ale rozhodně nepoužívají květy hlohu šlechtěného, který se často pěstuje na zahradách, ale vždy květy hlohu volně a divoce rostoucího.

Kdy vyrazit na sběr a jak na sušení?

Na sběr květů je ideální vyrazit již v květnu, protože je lepší sbírat ještě ne úplně rozvinuté části květů. Usušit je můžete přirozenou cestou, kdy využijete proudění vzduchu. Takové místo by mělo být ve stínu. Pokud toto není možné, můžete využít sušičku, kterou nastavíte na teplotu do 35 stupňů. Správně usušený květ si zachová svůj vzhled i vůni.

Čaj proti stresu

Na přípravu budete potřebovat: 

  • 1 ČL sušených květů, nebo 2 ČL čerstvých květů
  • 250 ml horké vody

Postup: 

Květy hlohu zalijte horkou vodou a nechte nejdéle 10 minut louhovat a poté přeceďte. Čaj si můžete připravit 3x během dne, poslední si dejte ideálně půl hodiny před spaním.

Tinktura na posílení srdce

Na přípravu budete potřebovat: 

  • 5 dílů vodky, nebo slivovice
  • 1 díl čerstvých květů

Postup: 

Květy dejte do uzavíratelné sklenice a zalijte je alkoholem. Uzavřené nechte minimálně dva týdny macerovat na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Když si vzpomenete sklenici protřepte. Po potřebné době kapky přeceďte a uchovávejte v uzavřené lahvičce. Užívejte každý den 20 kapek v jedné lžíci vody.