Chcete si usnadnit práci? Pozvěte do své kuchyně food processor!


Kdo rád peče, jistě už se stačil seznámit s kuchyňským robotem, nejlepším to pomocníkem při přípravě těsta. Teď je na čase rozšířit sortiment kuchyňské elektroniky o food processory, které vás zbaví námahy při zpracování základních surovin. Sekání, strouhání, krájení, hnětení, plátkování, drcení i další procesy, to všechno má pod palcem. Poradí si se širokým sortimentem ingrediencí, od nejrůznějšího ovoce a zeleniny přes brambory, čokoládu, sýr, domácí strouhanku, až po kostky ledu do koktejlu.

Nakupujeme food processor

Přemýšlíte, jak vybrat food processor? Nejlépe podle funkcí, jež ten který typ nabízí. Všechny food processory jsou vybaveny ostrými univerzálními břity pro rychlé a přesné zpracování surovin, jejich příslušenství vám ale umožní využít zařízení také jako odšťavňovač, šlehač na vejce nebo hnětač těsta. Dalším, neméně důležitým kritériem, je objem mísy, kdy některé food processory dokážou pojmout až 4 l potravin. Krom toho se různé typy mohou lišit i výkonem, počtem volitelných rychlostí, a samozřejmě designem. Hitem tohoto léta je retro!

Příprava chutných a úhledných salátů s food processorem

Mít v kuchyni food processor se vyplatí při přípravě mnoha pokrmů, ale když dojde na saláty, je tento praktický pomocník doslova králem. Dokáže totiž snadno vytvořit přesné a rovnoměrné plátky i kostičky z měkkého a tvrdého ovoce i zeleniny, naseká ořechy a poradí si dokonce i se strouhanými saláty a nakrájí brambory do vánočního bramborového salátu. Teď, když se blíží léto, si lehké saláty opět získají značnou popularitu. A jaký zrovna zachutnal nám?

Zeleninový salát s pečeným ovčím sýrem

Přichystejte si:

  • 1 červenou cibuli,
  • 200 g rajčat,
  • 200 g uvařené červené řepy,
  • 4 stroužky česneku,
  • 1 balení černých oliv bez pecky,
  • čerstvé bylinky,
  • himalájskou sůl,
  • mletý černý pepř,
  • 2 lžíce olivového oleje a
  • 200 g ovčího sýru.

Nejdříve si připravíme zeleninu. Oloupeme cibuli a česnek a nakrájíme je – právě tady se dostává ke slovu food processor. Stejně tak nakrájíme i vařenou řepu, rajčata a olivy. To vše vložíme do mísy, dochutíme bylinkami, pepřem, solí a zakápneme panenským olivovým olejem. Směs pořádně promícháme a přendáme do zapékací misky, kterou jsme vystlali pečícím papírem. Food processor nám pomůže nakrájet ovčí sýr na kostičky, které nasypeme na vrch zapékací misky. Tu pak vložíme do mírně předehřáté trouby a pečeme zhruba 30 minut na 200 °C. Jakmile je jídlo hotové, můžete servírovat s opečeným chlebem, případně přidat brusinky či vlašské ořechy dle chuti.