Vánoční dort Malakov

3 vejce
80 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
100 g hladké mouky
1 lžička strouhané citrónové kůry
4 lžíce oleje
tuk a hrubá mouka na vymazání a vysypání formy

Náplň:
50 g čokolády na vaření
400 ml mléka
120 g cukru krupice
1 vanilkový pudink
250 g změklého másla
1 vanilkový cukr
100 ml rumu
120 g dlouhých cukrářských piškotů

Na zdobení:
100 g pražených mandlových lupínků
1 lžíce nasekaných nesolených pistácií

Vánoční dort Malakov – recept

Žloužky vyšlehejte s polovinou cukru krupice a vanilkovým cukrem do husté pěny. Z bílků a zbylého cukru ušlehejte pevný sníh. Obě vaječné hmoty spojte, lehce vmíchejte mouku, citrónovou kůru a olej. Vymazanou a vysypanou dortovou formu naplňte tímto těstem a pečte v předehřáté troubě při 180° C asi 35 minut.
Upečený, vychladlý korpus vyjměte a vodorovně překrojte na polovinu. (Dobře se to dělá – po nakrojení nožem – nití.)
Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni. Ze 300 ml mléka, cukru krupice a pudinku uvařte hustý krém, který za stálého míchání vychlaďte. Vyšlehejte jej s máslem do hladka, krém pak rozdělte na dvě části a do jedné vmíchejte čokoládu. Zbylé mléko svařte s vanilkovým cukrem a po vychladnutí ochuťte rumem.
Na dno dortové formy dejte spodní díl korpusu a potřete jej slabou vrstvou čokoládového krému. Rozložte piškoty navlhčené rumovým mlékem a opět potřete vrstvou krému. Postup opakujte, dokud nespotřebujete všechny piškoty i čokoládový krém. Potom přiklopte druhým dílem korpusu a dort dejte do chladu ztuhnout.

Pak vánoční dort Malakov vyjměte z formy, potřete jej 3/4 světlého krému a posypejte mandlemi. Cukrářský sáček s řezanou trubičkou naplňte zbylým krémem a na dort nastříkejte pusinky, které posypejte pistáciemi.

Věhlasný dort Malakov je hotov. Jeho příprava vám spotřebuje mimo chlazení a tuhnutí asi 1 hodinu času. Vyzkoušejte to, odměnou vám bude radost rodiny i přátel. Dobrou chuť!