Potravinový mol dokáže potrápit nejednu domácnost


Je velice pravděpodobné, že se téměř každý z vás již někdy musel pustit do boje s potravinovými moly. Jde vlastně o nenápadný hmyz, který když doma uvidíte, radost rozhodně mít nebudete. Stačí spatřit jednoho jediného mola a je téměř jasné, že ve vaší spíži jich bude hned několik. V takovou chvíli máte rozhodně jasný plán na odpoledne, protože vás čeká likvidace všeho, co bylo moly napadeno. A věřte nám, rozhodně nejde o příjemnou zábavu, která vás navíc vyjde poměrně draho, protože bohužel budete muset zlikvidovat spoustu napadených potravin. Jejich likvidace navíc nemusí být ani nic moc snadného a velice jednoduše se vám může stát, že se tito nezvaní hosté zase můžou vrátit. Stačí jeden jediný zapomenutý jedinec a je problém na světě.

Domů si je většinou přineseme sami

Mol, neboli zavíječ moučný, je opravdu nezvaným hostem, kterého doma ale můžete mít snadněji než si myslíte. V největším množství případů si totiž tyto motýlky sami donesete domů s nákupem. Naprosto bez problémů totiž můžete koupit již napadenou mouku, strouhanku, ale i spoustu dalších, převážně sypkých potravin. Pokud takovou potravinu uložíte do spíže, mol se v ní pak začne opravdu téměř raketovou rychlostí množit a dostávat se i do ostatních, dosud nenapadených potravin.

Jak poznat, že potraviny napadl mol?

Pokud se bojíte, že byste ani nemuseli poznat, že danou potravinu mol napadl, nebojte, určitě to poznáte téměř hned. V prvotní fázi uvidíte drobné pavučinky, dále pak housenky, a nakonec dospělé moly. Jejich vývoj je poměrně rychlý, takže problém bude na světe opravdu rychle.

Zakročte co nejdříve

Pokud uvidíte potravinového mola ve vaší domácnosti, není na co čekat a je třeba začít jednat okamžitě. Ihned zkontrolujte vaši spižírnu. Veškeré napadené potraviny je třeba nekompromisně zlikvidovat. Naopak veškeré potraviny, které jsou prozatím nenapadené je dobré přesypat do uzavíratelných dóz. Tímto způsobem je tak větší šance na to, že potravinu uchráníte před dalším napadením molů. Zároveň je ale také možné, že jste si nějaké té housenky nevšimli. A pokud bude i napadená potravina v uzavíratelné dóze, pravděpodobně tím zabráníte dalšímu šíření těchto nezvaných hostů.

Vše důkladně ukliďte

Je jasné, že někde ve spíži se vám mouka mohla vysypat. Je třeba aby nikde nebylo nic vysypaného, protože i takové malé množství se může stát zárodkem pro další líheň molů. Vše tedy velice důkladně omyjte, otřete a případně klidně i vyluxujte. Důležité je, aby nikde nebylo nic, co by se mohlo stát dalším ideálním místem pro líheň molů.

Nakupte uzavíratelné dózy

I když se vám možná do této investice nechce, věřte tomu, že v konečném důsledku se vám rozhodně vyplatí. Veškeré sypké potraviny je dobré skladovat v uzavíratelných dózách, do kterých se moli zkrátka nedostanou. Klidně můžete i ostatní potraviny uzavřít do různých dóz, či krabic. Rozhodně nejde o zbytečnou investici, protože v případě, že vám mol spižírnu napadne, bude vás to stát mnohem více.

Do boje povolejte bobkový list

Jestli je něco, co mol nesnáší je to vůně bobkového listu. Jde o velice aromatickou bylinku, která je spolehlivě odradí. Pokud doma máte čerstvou rostlinku, bude to ideální volba. Pokud ne, nevadí, skvěle funguje i sušený bobkový list, který zakoupíte naprosto všude. Pro ještě lepší účinek, klidně dejte do dóz s potravinami i jeden bobkový list. Nebojte, chuť ani vůně dané potraviny nebude touto bylinkou nijak ovlivněna, ale moly odradí na 100 %.