Meduňkový sirup je zázrak pro vaše tělo


O tom, že jsou bylinky pro naše tělo hotový zázrak asi není třeba se nějak zvlášť zmiňovat. Každá bylinka má své místo, a pomáhá nám s jinými problémy. Než se do užívání některé z nich pustíte, raději si vždy ověřte, zda je zrovna tento druh bylinky pro vás vhodný. Je také možné, že některé z bylinek se nebudou úplně doplňovat s léky, které užíváte. Proto je také vhodné před tím, než se do nějakého pravidelného užívání bylinek pustíte, poradit se pro jistotu vždy s vaším ošetřujícím lékařem. Dnes si představíme meduňkový sirup, jehož užívání by vám mělo pomoci se spánkem, náladou, ale i se stavy úzkosti.

Pěstování meduňky se rozhodně vyplatí

Meduňka se velice dobře pěstuje. Díky tomu, že se velice snadno rozrůstá, roste v podstatě jako plevel. A proto je její pěstování opravdu jednoduché, vlastně vás vůbec nebude potřebovat. Oproti tomu, její účinky jsou ale velké. Svůj původ má tato rostlina ve Středomoří, kde se s ní setkáte pod názvem Melissa officinalis. Toto pojmenování pochází ze slova včela. To vzniklo díky tomu, že vůně meduňky zkrátka připomíná med. V těchto oblastech se meduňka opravdu využívala hojně již v dávných dobách. U nás se meduňka stále takto široce nevyužívá, zpravidla z ní zatím většinou připravujeme hlavně čaj, ale to opravdu není vše, jak lze meduňku využívat.

Meduňka je pro zdraví velice prospěšná

Takto obyčejná bylinka, kterou meduňka je v sobě skrývá spoustu prospěšných látek, které byste pravděpodobně ani neočekávali. Ve velké míře v ní naleznete léčivé silice, kyselinu hydroxytriterpenovou a třísloviny. Dále jsou v ní také zastoupeny enzymy, hořčiny, kyselina listová, minerální látky, flavonoidy a slizovité látky. Když se řekne meduňka asi si jako první většina z vás vybaví její příjemnou vůni, která také mimo jiné dokáže příznivě ovlivňovat psychiku člověka. A je to také ten důvod, proč se tato bylina stala tak oblíbenou. Její používání je známo již od počátku 7. století, kde byla pěstována v klášterních zahradách. Využívala se především pro výrobu karmelitských kapek, které výtečně pomáhaly například při bolestech hlavy, ulevovaly při nevolnosti a celkově zklidňovali.

Meduňka do každé rodiny

Tato bylinka působí velice pozitivně na různé oblasti lidského těla a to z ní dělá bylinku vhodnou do téměř každé rodiny, protože každý si na ní zkrátka najde to, co potřebuje. Meduňka například skvěle uklidňuje nervovou soustavu a psychický stav. Pokud se v této oblasti necítíte dobře, zkuste jako první vyzkoušet pravidelné užívání meduňky. Meduňka nezklidňuje jen psychiku, ale také i trávící soustavu a ulevuje od žaludečních křečí a nevolnosti. Pomáhá i při dýchacích potížích, nachlazení a v neposlední řadě nespavosti. Jestli je meduňka něčím všeobecně známá, je to svými účinky na spánek. Díky své schopnosti zklidnit tělo, je v případě problémů se spánkem naprosto nedocenitelná.

Meduňkový sirup bez problémů připravíte doma

Meduňkový sirup je skvělou a chutnou variantou, jak užívat meduňku. Jeho výroba navíc není nic složitého a naprosto bez problémů to doma zvládnete.

Na přípravu budete potřebovat: 

  • 40 stonků meduňky
  • 2 l vody
  • 2 ks citronů
  • 30 g kyseliny citronové
  • 2 kg cukru

Postup: 

Stonky z meduňky omyjte a natrhejte na menší kousky. Použijte listy i stonky. Poté je zalijte dvěma litry převařené, vychladlé vody a přidejte 2 citrony, které nakrájejte na kolečka. Takto nechte macerovat 48 hodin. Po této době vše přeceďte přes plátýnko a přidejte kyselinu citronovou a cukr. Na mírném plamenui lehce povařte, jen tak aby se vše rozpustilo. Hotový sirup přelijte do připravených, vysterilizovaných lahví a skladujte na chladném a tmavém místě. Takto připravený sirup pak můžete používat jako základ pro výrobu limonády, nebo z něho můžete připravit i čaj.