Podzim přeje houbařům

osmahnute houby

Doba bohaté podzimní sklizně je spojena nejen s ovocem, ale i s houbami. A že je letos úroda v našich lesích skutečně bohatá, snad ani nemusíme připomínat. Jejich nalezené množství může být takové, že je čerstvé nespotřebujete a co si budeme povídat, zásoba chutných hub na zimu představuje hotový poklad. Možností, jak houby uchovat, je několik. Nám se velmi osvědčilo očistěné, na plátky nakrájené houby osmahnout na ghí másle nebo sádle doměkka. Po vychladnutí můžeme směs nasáčkovat nebo jí naplnit malé dózy vhodné k mražení. Základ na bramboračku nebo pod maso jako byste v zimě pohledali! Sušení je dalším způsobem uchování lahodných hub a pro mnohé představuje ideální způsob skladování.

Sušení jako za dob našich babiček

Správně usušené houby neztratí nic ze své chuti a ani nepřijdou o látky v sobě obsažené. To věděli i naši předkové, kteří si sušením připravovali zásoby na těžké zimní období. My to máme o poznání jednodušší, ale i tak si lze lesní nadílku usušit stejně jako naše prababičky. Základem jsou dobře očištěné a na plátky nakrájené houby, které se poskládají na rámy se sítí. Takto je musíte nechat pomalu sušit na stinném a zároveň vzdušném místě. Během slunných dní je lze nechat venku, ideálně na plechu. Jestliže chcete mít jistotu, že proces proběhl správně, houby dosušte v mírně rozehřáté troubě. Poté je uzavřete do sklenice a uložte na tmavé místo. Vydrží tak po celý rok.

Sušení v sušičce ovoce

Nejjednodušším způsobem dnešní doby je sušení hub s využitím sušičky. Proces, který jinak trvá několik dnů, zvládnete hravě za jedno odpoledne. Jednoduše tak nasušíte větší množství potravin, aniž byste riskovali výskyt plísní, zachováte chuť, vitamíny a další zdraví prospěšné látky bez použití chemie. To vše dělá ze sušičky ryze praktického a užitečného pomocníka v domácnosti. Před sušením samozřejmě nezapomeňte houby či jiné plody pečlivě omýt a nakrájet na zhruba stejné plátky. Tím zajistíte dokonalou dehydrataci a až roční záruku skvělé chuti.

Velký výběr sušiček najdete v ElectroWorldu, kde vám prodavači ochotně poradí.