Přestože je knedlík pro českou kuchyni jídlo typické, monopol však na něj nemáme. Může se jím pyšnit především gastronomie rakouská, tyrolská, bavorská ale i ruská. Knedlíky však v Čechách i na Moravě patří od pradávna až dosud mezi jídla hojně konzumovaná.
Největší zájem je o kynuté přílohové nadýchané knedlíky, hutnější pak s houskou, dále o knedlíky bramborové a knedlíky z tvarohového těsta plněné ovocem nebo přelévané ovocnou omáčkou. Jejich recepty najdete v každé české kuchařce. Uvařit ale dobře např. kynutý houskový knedlík, není vůbec jednoduché. Úspěch závisí nejen na přesném odměření množství surovin , ale i na několika dalších zásadách:
Mouka
Hrubá, z hladké vychází většinou oslizlý a rozvařený knedlík. Není-li hrubá mouka po ruce, kvalitu těsta vylepší vyšší podíl suché housky.
Pečivo
Nejlépe z předešlého dne. Měkké se drobí a neudrží konzistenci těsta. Použijete-li starší pečivo, těsto musí být vláčnější a pak nejméně hodinu odpočívat.
Vejce
Vhodnější je použít jen žloutky, knedlíky jsou lehčí a nadýchanější.
Tekutina
Mléko i voda, nejlépe perlivá.
Vaření
Dostatečně velká nádoba, aby knedlíky mohly volně plavat. Varem nabudou, a nemají-li dostatek prostoru, ztratí kyprost a osliznou.Vláčné a nadýchané plátky knedlíků získáte vždycky, když knedlíky namísto ve vodě, uvaříte v páře (navíc se, pokud na ně zapomeneme, nesrazí, ev. nerozvaří). Knedlíky uvařené v páře vydrží pak i mnohem déle. Uvařený kynutý knedlík propíchejte špejli, aby se nesrazil.
Někteří fajnšmekři si je nejraději připravují sami. Podle jednoho z nich tajemství jejich nadýchané chuti spočívá v použití podmáslí při zadělávání těsta namísto kvasnic.
Podělili jsme se s vámi o pár rad a zásad při přípravě kynutých knedlíků, tak, ať se vám podaří, a hlavně chutnají!