Využití matchy v kuchyni


Matcha

Mezi věrnými vyznavači tradičního japonského čajového obřadu je nazýván také císařským čajem. Téměř každý, kdo se zajímá o dějiny čaje, si je vědom toho, že stovky let se na císařském dvoře pila matcha, jelikož se jedná o jeden z nejchutnějších čajových životabudičů. Během poslední doby se čaj matcha stává slavným dokonce i mezi „nečajovým“ publikem. Mnozí výživoví experti stále častěji o matche mluví jako o tzv. superpotravině. Za superpotraviny jsou považovány různé (ať už cizokrajné či nikoliv) druhy zeleniny či ovoce, které obsahují velké množství zdraví užitečných látek. Čaj matcha byl do této skupiny superpotravin zařazen z důvodu, že výživnost jeho jediného šálku se svojí výživovou hodnotou vyrovná až deseti šálkům obyčejného zeleného čaje. Matchu lze využívat mnoha různými způsoby i v kuchyni.

Během dvanáctého století se začal věhlas čaje matcha šířit z Číny na břehy Japonských ostrovů. O tomto druhu čaje se mluvilo jako o zázračném léku, díky kterému lze vyléčit velké množství neduhů. Přestože je tento čaj považován především za jeden z nejlahodnějších japonských čajů, využívá se tedy i k jiným účelům. Pokud tedy nepatříte mezi milovníky popíjení čajů, ale zajímáte-li se o její pozitivní vliv na zdraví člověka, je vhodné matchu vyzkoušet. Čaj matchu lze také využít v kuchyni, a to přidáním do Vašeho oblíbeného receptu. 

 

Ve srovnání se zeleným čajem obsahuje čaj matcha více než stokrát vyšší koncentraci antioxidantů, a to už i konzumace zeleného čaje je považována za velmi prospěšnou s ohledem na lidské zdraví. Současně je v čaji matcha přítomen například antioxidant EGCG, který je schopen zrychlit metabolismus člověka o třetinu. V důsledku toho může přispět k redukci tělesné hmotnosti člověka. Příprava tohoto čaje probíhá tak, že se rozmíchá prášek ve vodě a nápoj s rozmíchaným práškem se vypije. Časté je také využití matchy při vaření v kuchyni.

 

Využití matchy v kuchyni je vhodné pro každého, kdo se snaží najít zdravý způsob, jak obohatit například domácí čajové koláčky, různé sušenky, nebo i zmrzlinu. Přidání matchy do zmrzliny je velice oblíbené. Pokud přidáte matchu do Vašeho jídla, potravina získá silné antioxidační účinky, dále potom i lákavou zelenou barvu, skvělou chuť a vůni.

 

Mezi nejjednodušší a současně nejhojněji rozšířené varianty v kruzích milovníků zdravého životního stylu patří spojení chuti matchy s jogurtem či se sýrem cottage. V případě, že právě nyní přemýšlíte nad tím, jakou zdravou snídani si připravit na zítřejší ráno, vsaďte na matchu. Smíchejte trošku prášku matcha s jogurtem či cottage, a doplňte kousky ovoce, podle Vaší chuti.

 

Chcete se dozvědět, jakým způsobem zajímavě a především zdravě dozdobit dezerty, zmrzlinu či například cheesecakeň Využijte při přípravě špetku čaje matcha! Matchu lze ale také využít při vaření tradičních jídel, kdy velmi lahodné jsou například palačinky s matchou. Tyto palačinky je opět možné dle vlastní chuti plnit různým ovocem. Matchu lze využít také při přípravě čajových cupcakes, kdy se přidává přímo do těsta.

 

Je možné, že právě nyní přemýšlíte nad tím, že čaj matcha se určitě neřadí mezi nejlevnější druhy čaje. Důležité je ovšem podotknout, že na trhu se dnes vyskytuje velké množství tříd tohoto čaje cenově se od sebe velmi lišících. Jelikož je ovšem matcha velmi oblíbená coby kulinářská ingredience, nabízí se i její druhy, které se využívají speciálně v kuchyni při přípravě pokrmů a jsou proto výrazně levnější.