Na farmářských trzích, ale i na pultech supermarketů seženete mnoho druhů dýní. Věděli jste ale, že podle některých botaniků jde o ovoce? Všechny mají v podstatě stejné využití v kuchyni – a to od polévek po moučníky. Podle jakého klíče ale poznat, že dýni není nutné loupat a proč jednoduše neoloupat všechny? Dýňová slupka je plná vitamínů, vlákniny, minerálů a dalších blahodárných látek, o které je škoda se připravit. V neposlední řadě si pak ušetříte práci.
Mladé dýně neloupejte
Když pěstujete dýně a sklízíte mladé, pak je otázka se zralostí vyřešena. Pokud dýni kupujete, musíte nad tím malinko přemýšlet. Mladou dýni poznáte podle struktury slupky. Pokud do ní opatrně rýpnete nožem a jde to dobře, pak je dýně mladá a není potřeba ji před upotřebením oloupat. Dalším vodítkem je, že pokud na dýni poklepete a uvnitř dutě, je to znamení, že držíte v ruce čerstvý, mladý, ale zároveň zralý kus.
Přezrálé dýně je potřeba oloupat
Pokud narazíte na dýni, která má poněkud nevzhlednou kůru s výrůstky, pak ji oloupejte vždy, i v případě dýně Hokkaido, která se běžně neloupe ani poněkud přestárlá. Povrchové kosmetické skvrny na dýni nemají žádný vliv na její chuť a kvalitu.
Co s dužinou?
Ta se v kuchyni používá jen zřídka, můžete ale vybrat, usušit a opražit dýňová semena. Ta jsou plná živin a navíc krásně dozdobí třeba dýňovou polévku. Jak využít dýňovou dužinu tak, aby nepřišla nazmar, se dozvíte ZDE.