Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup


Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup
kuřecí prsní řízky

česnek

čerstvá petrželka

citrón

sůl, pepř

vejce

mléko

hladká mouka

strouhanka

olej na fritování

Smažené kuřecí česnekové nugety – recept


Při smažení použijeme rendlík nebo friťák.


V tomto receptu jsme pro malou rodinou oslavičku připravili velmi chutné „jednohubky“ – smažené kuřecí česnekové nugety. Množství je na Vás, my jsme smažili 12 řízků – tedy celkem 72 nuget – to už pro pár lidí jako zákusek k dobrému pivu či vínu stačí :-)

Porcování není nijak striktně dáno, já to dělám tak, že nejprve odříznu spodní volnou část prsíčka, pak špičku a nakonec zbytek na 4 stejné kusy – ale lze krájet třeba i podélně na plátky…

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup… nakrájené maso dáme do mísy. Připravíme si česnek – ten prolisujeme nebo utřeme nožem – na těch 72 nuget jsme použili 5 větších stroužků. Nadrobnou usekáme omytou čerstvou petrželku (nebo již usekanou z mražáku) a česnek s petrželkou promícháme.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupVymačkáme si šťávu z jednoho většího (nebo i 2 menších) citrónu a vše pak přidáme do mísy s masem.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupOsolíme, opepříme a pořádně promícháme. Necháme alespoň 2 hodiny v chladnu odležet.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupA jdeme na obalování – protože obalujeme (v našem případě) větší množství, připravíme si vše v trošku větších nádobách (normálně stačí hluboké talíře). V misce s asi 1 dcl mléka rozšleháme 6 vajec, na závěr šlehání vejce trochu osolíme.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup
Nugetky obalíme v klasickém trojobalu – tedy nejprve obalíme nugetky v mouce…

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup… potom ve vajíčku – při vytahování nugetky necháme vždy okapat…

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup… a nakonec ve strouhance.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup
Nugetky máme obalené. Teď jdeme na smažení. Můžeme smažit v rendlíku nebo ve friťáku.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupNalejeme olej vhodný na fritování do rendlíku – asi na výšku 2 cm (tedy cca 1 litr). Olejem nešetřeme!!! 1 litr oleje stojí okolo 30 Kč – 12 kuřecích řízků + materiál skoro 300 Kč – tedy bychom šetřili na nesprávném místě.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupOlej necháme dobře rozehřát a klademe jednotlivé nugety do rozpálené olejové lázně. Do rendlíku vložíme vždy jen tolik nuget, aby se navzájem nedotýkaly.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupZ každé strany smažíme asi 3-4 minuty. Řiďíme se tmavnutím strouhanky – moc světlá je špatně, tmavá – tedy spálená taky. Hlídáme si taky stav oleje – můžeme jej dolívat, nebo v případě většího množství nuget vyměnit.

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupNa konci fritování každé várky by to mělo vypadat asi takto…

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postupNugetky můžeme klást na obyčejné ubrousky – ty nasají přebytečný tuk. No a pak už jen podáváme hostům – je to dobrota za tepla i za studena :-)

Smažené kuřecí česnekové nugety + foto postup