Nebojte se zápachu moči po konzumaci chřestu, po strávení zeleniny odezní

chrest

Chřest se řadí ke druhům zeleniny, který v posledních desetiletích u nás opět získává ztracenou popularitu, což je rozhodně dobře. Obsahuje totiž pestrou škálu vitamínů a minerálů a má minimum kalorií, proto je skvělým doplňkem jídelníčku pro každého, kdo chce hubnout nebo si udržovat štíhlou linii. Jednu vadu na kráse ale tato výživná a chutná zelenina bohužel má: Po její konzumaci se u mnoha lidí vyskytuje jiný, specifický zápach moči. Co ho způsobuje? A je třeba se tohoto jevu nějak obávat?

Nepříjemnost na toaletě

Někteří lidé si všimli, že poté, co si dopřejí k jídlu chřest, aroma jejich moči se hodně mění. Hovoří o zápachu, který někdy připomíná čpavek jindy dokonce zkažená vejce či shnilé zelí. Podobné zjištění není nic příjemného. Mnohdy se také může stát, že dotyčný změnu příliš nebo vůbec necítí, ale o to více si jí všimne ten, kdo se vydá na toaletu po něm. Společensky je to dost prekérní situace.

Nejde o signál nemoci?

Ovšem zápachem nemusí trpět každý konzument. U někoho se projeví více či méně, u někoho vůbec. Pokud se ale projeví, nejde o společensky zrovna komfortní situaci, v případě, že se dostanete do roli postiženého a někdo vás na to upozorní. Také vám to nejspíše nasadí brouka do hlavy. Začnete přemýšlet o tom, zda netrpíte nějakou nemocí, protože některé závažné choroby se projevují právě změnou moči a jejího charakteru a zápachu.

U někoho se nemusí projevit

Co na to říkají vědci a je potřeba se nějak strachovat? Dosud není úplně jasné, jakou příčinu tyto změny mají. Nabízí se možnost, že někteří z nás mají ve své výbavě gen, který při trávení vyrábí enzym zodpovědný za štěpení chřestu na určité sloučeniny, které charakterizuje právě zmíněný zápach. Tato teorie by vysvětlovala skutečnost, že se zápach moči po požití chřestu nevyskytuje u všech lidí. Projeví se zkrátka jenom u těch, kteří jsou vybaveni příslušným genem. Navíc tito lidé se zmíněnou genovou variantou zároveň tento zápach necítí. Což samozřejmě není s ohledem na jejich okolí příliš příjemné.

Za všechno mohou sirné sloučeniny

Jde tedy zcela jistě o záležitost chemie. Chřest obsahuje síru a je jasné, že popisovaný puch je způsoben právě různými sirnými sloučeninami. Na vině jsou látky, které v chemii patří do skupiny merkaptanů (thiolů), jde o methylmerkaptan, derivát aminokyseliny, která obsahuje síru – methionin. Ovšem s přibývajícími analýzami se zjistilo, že zápach z chřestu způsobují jiné sloučeniny z této skupiny, a to mezhylthiopropionát a methylthioakrylát. Další látkou podezřelou ze vzniku nepříjemného odéru je asparagin-amino-sucinin-monoamidová kyselina, prchavý éterický olej, který odchází z těla ven právě v moči. Jde vlastně o rozklad aminokyselin v průběhu trávení.

Musíte sníst větší množství

Také je pro vznik zápachu třeba, abyste zkonzumovali větší množství této zeleniny. Obecně se uvádí, že minimálně pět chřestových výhonků. Sníte-li menší množství, nic nenastane nebo v tak nepatrné míře, že si toho ani nevšimnete. U většího množství už jsou ale změny patrné. Vznikají právě vlivem rozkladu zmiňovaných sirných sloučenin v průběhu trávicího procesu. Zápach může vznikat už asi 15 minut po konzumaci větší porce chřestu. I když je to nepříjemné a odezní to až v momentě, kdy veškerý chřest strávíte, tedy mnohdy až po několika hodinách, obávat se ničeho nemusíte.

Zdraví ohroženo není

Zápach moči způsobený rozkladem této zeleniny ve vašem trávicím ústrojí neznamená žádné nebezpečné signály nemoci. Vypovídá právě a jenom o tom, že jste si dopřáli větší množství této chutné zeleniny, která se zásluhou své vysoké nutriční hodnoty právem vrací do našich jídelníčků. Vaše zdraví ale tím nijak ohroženo není. V podstatě jediným problémem při konzumaci chřestu je poměrně vysoký obsah purinů v jeho výhoncích. Neměli by to s ním tedy přehánět lidé, kteří mají potíže s vylučováním těchto látek. Máme na mysli především nemocné dnou a ledvinovými kameny.

Náš tip: Recept na výtečnou chřestovou polévku najdete ZDE.