Microgreens pěstování je hit. Vypěstujte si bezpracně i svoji mikro zeleninu

microgreen klicky

Klíčky nám umožňují jíst celoročně vlastní zeleninu, kterou zvládneme vypěstovat i na tom nejmenším prostoru. Třeba na okně mikro bytu. Tato zelenina má navíc nejvíce živin právě těsně po vyklíčení.

Klíčící rostlinky bývají doslova nabité důležitými nutričními látkami. Obsahuji minerály, vitaminy a enzymy v naturální podobě, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Jejich životní síla nám dodá energii i vitalitu. A je přitom jenom na nás, jak často si je dopřejeme. Jejich pěstování je snadné.

Dříve jsme museli shánět vhodnou bio sadbu bez nevhodného moření, kterým často semínka pro venkovní pěstování prochází. Mnohdy nám chyběly i vhodné pomůcky na pěstování. Dnes je tzv. microgreen pěstování hitem, a tak si koupíte již hotové sety pro pěstování mikro zeleniny. S touto sadou můžete začít pěstovat, jakmile vybalíte zásilku, ve které vám dojde. V sadě nechybí vhodné vybavení pro pěstování, ani semínka v top kvalitě.

Jak na microgreens pěstování?

Systém je velice jednoduchý. V setu dostanete speciální substrát, který se po namočení promění ve výživný a zvlhčující gel. Jde o látku na bázi draslíku, která je zdravotně nezávadná, má absorpční schopnosti a současně semínka chrání před patogeny (například plísněmi). Vyhnete se tak třeba neustálému, přemývání předpěstovávaných semen mikro zeleniny, což bývá komplikované a otravné. Takto to musíme dělat třeba při předpěstování klíčků v běžných klíčících miskách.

Microgreens sety jsou jiné

Po nasypání absorbentu ještě naplníte přiloženou misku vodou a na absorbent nasypete semínka (mikro bylinky či mikro zeleninu). Lepší je se jich nedotýkat rukou a sypat je přímo ze sáčku. Zabrání se tak nechtěné kontaminaci semínek. Pak už stačí vše zakrýt víčkem a během dvou či třech dnů spatříte vzdušné kořínky semínek a vykukovat začnou i první lístky. Vyklíčená mikro zelenina se sklízí dle potřeby tak, že se ustřihne nad absorbentem.

Mezi microgreens zeleninou jsou oblíbená brokolice, hořčice, zelí, ředkvička, ale i další. Nejvíce síly z těchto klíčku dostanete, pokud je budete jíst syrové. Například v salátu nebo v pomazánce. Skvělé jsou i přímo na chlebu. Využití v kuchyni však pro ně najdete mnohem bohatší.