Koriandr: Orientální koření, které snadno vypěstujete doma


Koriandr má velice zvláštní a výraznou chuť. Díky tomu ho buď milujete, nebo nesnášíte. Většinou nic mezi tím. Je nezbytnou součástí především asijské kuchyně, bez něho by téměř nemohla existovat. Je často nazýván čínská petržel, protože je zkrátka v této zemi oblíbený tak, jako v té naší právě petržel. Ačkoli se nejčastěji využívá pro přípravu exotických pokrmů, i u vás doma jistě najede uplatnění. Jde totiž mimo jiné i o léčivou bylinku, kterou si naprosto snadno můžete pěstovat jak na zahradě, tak doma na okenním parapetu.

Koriandr setý

Tato bylinka patří mezi jednoleté a stejně jako například kmín, anýz, nebo kopr se řadí do miříkovitých rostlin. Objeven byl ve faraonských hrobkách a je znám fakt, že jej využívali již staří řekové, a to především při přípravě nápojů lásky, protože věřili, že má i afrodiziakální účinky. Při svém růstu může běžně dorůst až do výšky jednoho metru a období květu přichází v červnu a červenci. Pro léčivé účinky se využívá hlavně plod rostliny, ale v kuchyni se uplatní především nať.

Jak koriandr chutná

Chuť koriandru je velice specifická, a hlavně výrazná a velká spousta lidí ho prostě nesnáší. Na druhou stranu ho ale druhá polovina naprosto miluje. Rozhodně se nebojte koriandr vyzkoušet a sami uvidíte, buď vám zachutná hned, nebo si ho zamilujete časem. Jeho chuť v sobě kloubí šalvěj, borovici, pomerančovou kúru a citron. Koriandr je naprosto celý jedlý a nejsilnější chuť má jeho kořen, který se používá po usušení.

Léčivá síla koriandru

O koriandru se často mluví, jako o přírodním antibiotiku. Obecně velice pomáhá v oblasti správného zažívání. Pomůže vás zbavit obtížného nadýmání, nebo křečí v břiše. Ovšem to není jediné, zatočit dokáže i s kašlem, a navíc jde o bylinku, kterou bez obav mohou jíst i těhotné a kojící ženy, nebo děti. Jediní, kteří by se raději měli užívání koriandru vyvarovat, jsou lidé s poruchou srážlivosti krve. Koriandr totiž obsahuje látku zvanou kumarin, která právě srážení zabraňuje.

Jak koriandr pěstovat?

Semínka koriandru vysévejte asi do 3 centimetrové hloubky do předem připravené půdy, kterou můžete obohatit o kvalitní humus. Ihned po vysazení semínek je třeba začít s pravidelnou a poměrně vydatnou zálivkou. Vyklíčit by vám měl přibližně do 3 týdnů. Až uvidíte malé rostlinky, bude třeba je vyjednotit. Již vyrostlý koriandr nebude potřebovat tak vydatnou zálivku, jako při jeho klíčení.

Jak koriandr pěstovat v květináči

Základem je vybrat vhodnou nádobu. Taková by měla mít do šířky alespoň 45 cm a do hloubky 25 cm. Na dno květináče dejte keramzit, a na něj pak nasypte substrát pro pěstování bylinek. Pak vsypte semínka a přihrňte je jen velice zlehka substrátem. Půdu byste stejně, jako při klíčení jiných semínek v květináči, měli udržovat pořád vlhkou a s tím vám nejlépe pomůže rozprašovač.