Jak doma vyčistit kávovar? Pouhé odvápnění jednou za měsíc nestačí


V mnoha rodinách dnes nechybí kávovar jako součást vybavení kuchyně. Jeho majitelé by mu ale měli věnovat pravidelnou péči. Jedině díky ní si budou moci vychutnat chutnou kávu a stroj jim bude sloužit po mnoho let. Proč, jakým způsobem a jak často kávovar čistit?

Proč čistit kávovar?

Péče o kávovar je důležitá nejenom z hlediska hygieny a chuti uvařeného nápoje, ale ovlivňuje i finanční stránku. V případě, že se ve vašem stroji něco porouchá a chcete ho vrátit v záruce, nedostanete zpět peníze, pokud zařízení nebylo systematicky čištěno. Zvláště když po rozšroubování servisní zaměstnanec uvidí plíseň a nečistoty ve stroji, nemůže akceptovat záruku. Vina za poškození bude kladena na vás jako uživatele zařízení.

Co byste měli dělat pravidelně?

Při péči o kávovar je velmi důležitá pravidelnost. Neměli byste se jím zabývat jenom občas.  Některé z jeho prvků vyžadují vaši každodenní pozornost. Vždy vylévejte vodu z podnosu. Nádobu na kávovou sedlinu pravidelně čistěte a zásobník opláchněte. V opačném případě mohou být zbytky kávy kyselé a vydávat nepříjemný zápach. Kromě toho pamatujte na čištění dávkovače kávy. K tomu budete potřebovat speciální kartáč, který umožní snadné odstranění nečistot. Dělejte to pravidelně, jinak se dávkovač může ucpat a káva jím přestane proudit.

Pravidelně přístroj odvápňujte. Doporučuje se to provádět jednou měsíčně. Jedná se však o průměrnou dobu, protože čím častěji vaříte kávu, tím častěji musíte odstranit nahromaděný sediment. Signálem, že by zařízení mělo být odvápněno, je například tryskající pára nebo zpomalená příprava kávy. Také může přístroj připravit méně nápoje, než kolik jste předtím nalili vody.

Jak často byste měli čistit kávovar?

Mnoho lidí se také ptá, jak často čistit celý kávovar. Obvykle se doporučuje provádět každých 200 cyklů vaření.

Frekvenci očisty stroje však můžete rozdělit na:

čištění jednou měsíčně případně častěji, během kterého:

– vyčistíte varnou jednotku

– vyčistíte systém dávkování mléka antibakteriální tekutinou

čištění jednou měsíčně:

– odvápníte stroj (pokud byl používán jen zřídka, mělo by odvápnění bohatě stačit jednou měsíčně)

– použijete čisticí tablety

– demontujete a vyčistíte všechny pohyblivé částí stroje

Samočištění kávovaru – krok za krokem

Pokud chcete stroj vyčistit sami, musíte vědět, jak správně postupovat, abyste nepoškodili žádnou část.

Čištění systému dávkování mléka: Odpojte trubku a lehce ji zatáhněte směrem k sobě. Vytáhněte trysku. Pomocí speciálního kartáče nebo ubrousku vyčistěte zásuvku trysky. Rozložte pěnící trysku. Vyčistěte každou část trysky pod teplou tekoucí vodou. V případě potřeby použijte také kartáč nebo houbu. Složte trysku dohromady. Vložte ji do zásuvky a dejte na místo pro ni určené.

Čištění topného bloku: Vypněte zařízení a odpojte jej. Otevřete klapku na boku. Stisknutím tlačítka odemknete přístup k topnému bloku. Pevně uchopte blok a vytáhněte ho ze zařízení. Topný blok opláchněte vodou při pokojové teplotě. Umyjte blok důkladněji hadříkem. Počkejte, až bude blok zcela suchý, a poté jej vložte zpět do stroje. Ujistěte se, že je blok umístěn správně a nepohybuje se. Zavřete kryt.

Automatický proces

Kromě výše uvedených kroků vás zařízení může také informovat o provádění automatického čištění kávovaru. Tímto způsobem zařízení čistí celý systém. To však nenahradí každodenní hygienu stroje. Jak postupovat, když se zobrazí zpráva, že je spuštěno automatické čištění:

Vyjměte nádobu na vodu. Vyjměte filtr z nádoby. Naplňte nádobu vodou na maximální úroveň. Stiskněte tlačítko Menu, potom Vyčistit a pak Start. Vyjměte nádobu na kávovou sedlinu. Ujistěte se, že je dávkovač ve správné poloze. Zařízení začne čistit. Během této doby vložte čisticí tabletu do speciálního otvoru. Po dokončení automatického čištění umístěte nádobu a zásobník na správné místo.