Houby – 5 receptů konzervace

Image by Ervín Pospíšil from Openverse

Nasbírané houby, které nestačíme zkonzumovat čerstvé, si můžeme naložit nebo usušit či zamrazit, a zpestřit si touto pochoutkou jídelníček i v zimě. Ať už je konzervujeme jakýmkoli způsobem, musíme je zpracovat rychle. Nabízíme pár receptů:

Houby – recepty

1. Houby ve sladkokyselém nálevu

Nálev na 1 kg očištěných hub: 3,5 dl vody, 1,5 dl octa, 1 lžička soli, 30 g cukru.
Koření a přísady:
pro 1 sklenici 720 ml 1/2 bobkového listu, 1 lžička žlutých hořčičných semínek, 2 zrnka nového koření, 3 zrnka pepře, 2 řezy cibule, podle chuti můžete přidat kolečko křenu, mrkve apod.

Čerstvé očištěné houby několikrát opereme ve studené vodě, pokrájíme na půlky nebo čtvrtky (podle velikosti) a vložíme do vařící osolené a okyselené vody (na 1 l vody 20 g soli a 1 lžička kyseliny citrónové), aby se houby vybělily.
Po 3 – 5 minutovém varu houby vyjmeme, ochladíme ve studené vodě a po okapání plníme do čistých sklenic. Prokládáme je propláchnutým kořením a některou z uvedených přísad, pak zalijeme horkým nálevem (svaříme vodu s cukrem, solí a přilijeme ocet – povaříme asi 5 minut) tak, aby byly zcela potopeny, zavíčkujeme a sterilujeme při 95° C asi 30 minut.

TIP

Chceme-li houby naložit do kyselého nálevu, připravíme je stejně, vynecháme pouze cukr.
Houby ve sladkokyselém nálevu se hodí např. jako salát, předkrm nebo příloha k masu.

2. Houby podušené na másle

Dobře očištěné houby nakrájíme na plátky, osolíme a dusíme na másle až se šťáva odpaří. Pak je vložíme do čistých sklenic a zalijeme čerstvě rozpuštěným máslem. Toho musí být tolik, aby nad povrchem hub byla vrstva silná 2 cm.
Sterilujeme 10 minut při 100° C.

TIP

Houby dušené na másle můžeme přidávat do nádivek, pod pečená nebo dušená masa aj.

3. Houby v soli

Tvrdé houby čirůvky, křemenáče, hříbky apod. dobře očistíme, odvážíme, pokrajíme na plátky, rozložíme na lísky vyložené pečícím (nebo podob. papírem) a necháme trochu zavadnout na slunci.
Potom je promícháme ve větší míse s odváženou dávkou solí – na 1 kg očištěných hub 200 g soli – tak, aby byly dokonale prosoleny, ale aby se nepolámaly.
Houby natlačíme do čistých, suchých skleniček tak, aby mezi nimi nezůstávaly vzduchové bubliny, povrch hub posypeme tenkou vrstvou soli a skleničky uzavřeme. Nesterilujeme. Uložíme je v chladnu a suchu.

TIP

Houby v soli můžeme pak použít prakticky na přípravu jakéhokoli jídla z hub, před použitím je propláchneme vodou a připravované jídlo nesolíme, dochutíme event. až po dovaření.

4. Sušené houby

K sušení jsou vhodné téměř všechny druhy jedlých hub (hřibky, kozáky, klouzky, václavky, pravé ryzce, lišky aj.).
Houby očistíme nasucho nožem, odkrojíme červivé části a otřeme je suchým hadříkem. Nakrájíme je ostrým nožem podélně na plátky silné 3 – 5 mm a sušíme rozložené na lískách, sítu nebo prkénku (nikdy ne na plechu, houby by zčernaly a přilepovaly by se) na slunci nebo v sušárně či na kamnech. Pokud je sušíme na slunci, na noc je přenášíme do místnosti.
Houby sušíme nejdéle 2 dny, aby si uchovaly pěknou barvu, zejména bělomasé druhy. Správně usušené houby chrastí.
Plníme je do sklenic s uzávěrem a ukládáme v místnosti s vyšší teplotou.

5. Houby zmrazené

Houby dobře očistíme nožem a hadříkem nebo papírovými utěrkami, rozkrájíme na čtvrtky a plníme do dobře uzavíratelných nádobek či mikrotenových (raději do 2) sáčků. Poté ukládáme do mrazáku.

TIP

Před použitím nerozmrazujeme, pouze houby vyklopíme na síto a přelijeme studenou vodou. Zmrazené houby můžeme použít na guláš, do polévek, na smaženici, na houbové rizoto, na karbanátky, na houbovou svíčkovou, apod.