Domácí perníkové koření


Málokterá vůně nám hned na první dobrou evokuje Vánoce tak, jako právě vůně perníkového koření. Již podle názvu tohoto koření je naprosto jasné, že se bez něj neobejdete zejména při pečení perníčků. Toto koření můžete samozřejmě zakoupit téměř kdekoli. Pokud vám ale chuťově nevyhovuje, nebojte se trochu experimentovat a namíchat si vlastní perníkové koření. Nejen, že budete mít naprostý přehled o tom, co si do svého vlastního koření dáte, ale také ho budete moci jednoduše přizpůsobit vlastní chuti. I když existují určitá pravidla, která udávají, co do perníkového koření patří, nikdo vám neříká, že je musíte dodržovat. Pokud tedy nějakou ze složek nemáte rádi, klidně ji vynechte.

Perníkové koření nemusí být jen do perníčků

Všechno koření, které je obsaženo právě v perníkovém koření má velice jedinečné vlastnosti. Vyznačuje se výraznou vůní i chutí a po smíchání všech ingrediencí vznikne unikátní perníkové koření, které je sice neodmyslitelnou součástí perníčků i perníku na plech, ale to není jediné jeho využití. Uplatí se například i při pečení masa, ale použít ho můžete i do vánočního svařáku.

Perníkové koření prospívá i našemu zdraví

Některé koření dokonce má tu vlastnost působit blahodárně i na naše zdraví a ani u perníkového koření tomu není jinak. Některé z jeho složek mají například vlastnosti, které podporují trávení, klidní nervy, či pomáhají při nachlazení.

Co vše do perníkového koření patří?

Jak jsme se již zmiňovali, existují ingredience, které by každé perníkové koření mělo obsahovat. V dalších složkách se ale liší i koření kupované a vy si ho při domácí přípravě rozhodně také můžete uzpůsobit dle sebe. Základními ingrediencemi, které by perníkové koření mělo obsahovat jsou skořice, hřebíček, kardamom, zázvor, badyán a muškátový oříšek. Dále klidně do této základní směsi můžete také přidat nové koření, anýz, citronovou a pomerančovou kůru, vanilkový lusk, kakao, koriandr, nebo fenykl. Jednotlivé poměry přidávaného koření musíte sami ozkoušet dle toho, co vám bude nejvíce chutnat. Zpravidla se koření dává tak, aby se vzájemně doplňovalo, kromě skořice, kterou šetřit nemusíte, by žádná z přísad neměla vyčnívat.

Jednotlivé koření kupujte vcelku

Pokud můžete, rozhodně raději kupte koření vcelku a doma si jej namelte. V takovém případě budete mít záruku čerstvosti a věřte, že doma namleté koření bude mít mnohem výraznější vůni než to, které již namleté zakoupíte. Koření můžete nadrtit v hmoždíři, případně si můžete klidně pomoci i mlýnkem. Vše pak promíchejte a skladujte v uzavřené nádobě.

Inspirativní recept na perníkové koření

Rozhodně se nebojte jednotlivé poměry a obsah surovin upravit dle sebe. Pokud ale tápete a nevíte, od čeho se odrazit, přinášíme vám malou inspiraci, která vám může pomoci k vytvoření prvního vlastního perníkového koření.

Na přípravu budete potřebovat: 

  • 2 ČL skořice
  • 1 ČL drceného zázvoru
  • 1 ČL fenyklu
  • 1 ČL hřebíčku
  • 2 ks badyánu
  • 1/2 ČL nového koření
  • 1/2 vanilky
  • 1/2 ČL anýzu
  • 1/2 ČL pomerančové či citronové kůry
  • 1/2 ČL muškátového oříšku
  • 1/2 ČL fenyklu

Použité koření má i léčivé účinky

Perníkové koření nejen že skvěle voní i chutná, ale má i léčivé účinky. Například skořice dokáže velice efektivně bojovat s viry i bakteriemi a patří mezi známé antioxidanty. Zázvor poté pomáhá s nevolností, a funguje jako prevence proti běžným nachlazením. Koriandr dokáže účinně odstranit bolest hlavy a například anýz dokáže uvolnit ucpané dýchací cesty.