Chutné, zdravé a k tomu rychle připravené. Takové jsou naše pomazánky


Přemýšlíte, co si naservírovat rodině ke svačině, nebo lehké večeři. Nabízí se pomazánka. S našimi chytrými pomocníky ji budete mít hotovou raz dva.

Báječně chutnají, zasytí a k tomu jsou plné vitamínů a výživných látek. Řeč je o zeleninových pomazánkách, po kterých se nejenže budete olizovat až za ušima, ale také vám prospějí ze zdravotního hlediska. Jsou totiž plné vitamínů, minerálů a bílkovin, které jsou pro tělo tím nejlepším dopingem.

Avokádová

Zázračné avokádo. Tento přívlastek vůbec není nadnesený. Jedná se totiž o jeden z nejvýživnějších druhů ovoce, jaké existují. Jeho výjimečné vlastnosti, lahodná chuť a všestranné kuchyňské využití vysvětlují jeho důležitou úlohu ve stravě předkolumbovských obyvatel jižní Ameriky, kteří ho používali místo masa. Je totiž bohaté na proteiny, esenciální aminokyseliny, vitamíny E, B, železo a vlákninu. Snižuje cholesterol a pomáhá při anémii. Pomazánek, které si z nich můžete připravit je celá řada. To optimálně zralé stačí rozmixovat vidličkou, popřípadě si vzít na pomoc tyčový mixér a rovnou si ho namazat na toast. Nebo si z něj připravte lahodné guacamole. K rozmačkanému avokádu přidejte nakrájenou cibuli, citronovou šťávu, špetku soli a chilli. Hotovo.

Čočková

Další superpotravinou je čočka pomáhající při anémii, zácpě, cukrovce, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi i v těhotenství. Spolu se železem a vlákninou obsahuje vitamíny B, kyselinu listovou, hořčík, železo, draslík, zinek a měď. Skvělá je vařená i jako pyré, které rychle připraví food procesor. Stačí ji jen uvařit, osolit a popřípadě dochutit česnekem. Báječná je ale čočková pomazánka s dýní hokkaido. Na oleji zpěňte cibuli, přidejte nakrájenou dýni, podlijte vodou a až dýně změkne přidejte předem uvařenou čočku. Přidejte sůl, pepř, mírně poduste a rozmixujte. Můžete servírovat.

Hummus

Na této pomazánce, nebo spíše dipu z rozmačkané cizrny smíchané se sezamovou pastou, olivovým olejem, citronovou šťávou, chilli a rozdrceným česnekem v podstatě stojí jídelníček států Blízkého východu. Opět je skvělá a nabitá minerály, vitamíny, prospěšnými tuky, proteiny i zdravými sacharidy. K jeho přípravě už je ale vhodné vzít si na pomoc kuchyňský robot, který bude zárukou, že se všechny ingredience dobře propojí.

Tak, jaká to bude?