Babské rady V.

Obecně se říká, že zkušenost je nepřenosná, ale v případě našich „babských rad“ to nemusí platit ! Proto přinášíme dalších pár, na první pohled samozřejmých poznatků, které však některým mohou v kuchyni přesto pomoci.

Houbám oplachování neprospívá, nasáknou vodou a ztratí pevnost. Proto je lépe je oškrabat nožem a dočistit papírovým ubrouskem.

Žampióny před tepelnou úpravou zakapejte citronovu šťávou, pak nezhnědnou.


Houby na smažení rychleji obalíme, když si do jednoho mikroténového sáčku vsypeme hladkou mouku, do druhého jemnou strouhanku. Připravené houby vložíme do sáčku s moukou a párkrát převratíme, potom je namočíme do rozšlehaných vajec a hned přesuneme do sáčku se strouhankou. Sáček přidržíme nahoře i dole, několikrát jej převrátíme a máme obaleno, můžeme smažit.


Bílé zelí bude při vaření měkčí a chutnější, když k němu přidáte jeden větší syrový brambor.Při přípravě míchaných vajíček solte pokrm až nakonec, protože sůl může způsobit, že budou příliš tuhá.


Kakao, které přidáváte do moučníku bude tmavší, když ho zalijete horkým mlékem.

Nechcete-li, aby tmavé těsto v mramorové bábovce bylo suché, přidejte namísto kakaa trochu Nutely.

Aby se tvarohové, bramborové, odpalované těsto při přípravě nelepilo na ruce i na vál, stačí při válení do něj přidat trochu škrobové moučky.


Bramborové placky budou chutnější, když k bramborům nastrouháte i jablko.


Bramborák bude křupavější, když do těsto nastrouháme trochu mrkve.

Brambory vařené ve slupce nepopraskají, když do vody v hrnci přidáme trochu octa.I přepepřený pokrm se dá ještě zachránit. Stačí nakrájet dvě jablka na větší kousky, vložit je do jídla a krátce povařit. Ostrost jídla se zmírní.


Mléko se nepřipálí ani neuteče, když dno a vrchní okraj hrnce předem zlehka potřeme trochou másla.


Při vaření těstovin voda z hrnce nevzkypí, přidáme-li lžíci másla nebo oleje. Navíc se nám těstoviny nebudou slepovat.


Voňavý trojobal na kuřecí či vepřové řízky získáme, když do strouhanky na trojobal přisypeme např. grilovací koření, bazalku nebo směs bylinek.

Mleté maso se lépe spojí, když do něj nastrouháme syrový brambor.