Babské rady IX.

Přinášíme opět několik malých rad, které nám pomohou být jedničkou v kuchyni!

Podle starých receptur je guláš dobré zahustit starým chlebem – nejlépe kůrkou, omáčka pak neztratí tmavou barvu.
Guláš se dá zahustit i tak, že do něj vhodíte kuličku z másla a mouky, která se postupně rozvaří a zahustí jej.
Pokud děláte lívanečky, zkuste do těsta přidat místo droždí prášek do pečiva. Je to lepší než kvasnice. A pro lahodnější palačinky – použijte místo mléka podmáslí.Aby se těsto nelepilo, dejte váleček před válením na 10 minut do ledničky.Do těsta dortového korpusu je vhodné přidat olej, zůstane déle vláčný. Trochu pomerančové kůra mu pak dodá i svěží aroma.Dortový korpus je lepší upéct den předem.Dá se pak snadněji tvarovat i vyřezávat.


Po upečení a vyjmutí z trouby se vyplatí otočit dortovou formu dnem vzhůru, dort se vyrovná a je stejnoměrný.Na proříznutí dortu je vhodná pilka delší než průměr korpusu. Korpus se rozdělí rovnoměrně. Jednotlivé porce se nejlíp krájí dlouhou pilkou namočenou v horké vodě. Dort se pak nelepí ani nedrolí.Marcipán je lepší podsypávat solamylem než cukrem. Cukr v chladničce povolí a macipán z dortu sjíždí a vlhne.Aby moučník zůstal pěkně křehký, rozkrojte ho v půli a řeznou plochou pak vždy koláč přisuňte k sobě, tak ani načatý neokorá.Kynuté buchty budou vláčnější, když do těsta nastrouháme jeden vařený brambor.Aby kynuté buchty byly křehké, potřete je hned po vytažení z trouby rozpuštěným máslem.


Hotová bábovka se nám vždy podaří snadno vyklopit, když formu po vymazání tukem dáme na chvíli do ledničky, aby tuk ztuhnul, a teprve pak ji vysypeme moukou.Aby měla poleva na moučníku patřičný lesk, musí se moučník polít záhy po vytažení z trouby, nebo naopak na vychladlý povrch moučníku nalít polevu co nejteplejší.