Babské rady III

Všichni se někdy v kuchyni setkáme se zdánlivě velkým problémem, se kterým si někdo jiný už dávno ví rady. Dalších pár rad si přečtěte. Například : Připravujeme-li maso s kořením jako je tymián, bobkový list, nové koření, hřebíček, jalovec a podobně …

…. uděláme si nejprve odvar z tohoto koření, ten pak scedíme a maso jím podléváme. Pak se nestane, že někomu zůstane nepříjemný kousek v jídle.


Do vody, ve které vaříte kukuřici, nepřidávejte sůl, protože zrna by ztvrdla. Pro zachování svěží žluté barvy doporučujeme přidat do vody pár kapek citronové šťávy


Koláč či buchta bude po upečení nadýchanější, když do těsta těsně předtím, než je nalijeme do např. bábovkové formy, vmícháme 3 lžičky horké vody. Troubu nesmíme pak během pečení otevírat min. 20 minut.


Zbudou-li nám bílky, nalijeme je do mikrotenového sáčku a dáme do mrazáku. Když je budeme potřebovat, dáme je v lednici rozmrazit. Jde z nich ušlehat krásně tuhý sníh.


Zbudou-li nám chlebíčky a jednohubky do druhého dne, dáme je do lednice přikryté čistou navlhčenou utěrkou. Budou chutnat jako čerstvé.


Nové brambory zásadně neloupejte, jenom je vydrhněte plastovou drátěnkou nebo kartáčkem. Slupky obsahují vysoké procento vitamínu C, o nějž byste se připravili.


Nazelenalé až zelené brambory nekonzumujte – v jakékoli úpravě jsou zdraví škodlivé a jejich chuť není dobrá.


Pokud máte jenom nové nebo rané brambory a potřebujete připravit knedlík či noky, přidejte do těsta na 1/2 kg brambor 3 lžíce solamylu.


Horký bramborový (ale i houskový) knedlík krájejte strunou, nití nebo kráječem. Studené pak nožem…


Aby nám polévka nebo omáčka při vaření z hrnce nevytekla, potřeme horní okraj vnitřní strany hrnce olejem, sádlem nebo jiným tukem.


Nadýchané a chutné těstíčko na obalování řízků ( z vejce, hladké mouky, mléka, soli) získáme, když do něj přidáme prášek do pečiva.