Zdravý životní styl


Zdravý životní styl

V několika posledních letech je společnosti stále více předkládán fenomén zdravého životního stylu, kterému se věnuje nemalý počet lidí. Důležitým faktem je, že z tohoto způsobu života vyplývá mnoho výhod, ale také povinností, kterým by se lidé měli věnovat, aby jejich snaha měla opravdový účinek. 

Zdravý životní styl

Proč je natolik důležitýň

Veškeré kroky a postupy při dodržování zdravého stylu mají nebývalý účinek nejen na náš fyzický, ale také i duševní stav. Pomáhají nám udržovat se fit a zdraví a předcházet mnoha nemocem fyzického či psychického rázu. Zároveň mohou mít příznivý vliv na délku života.

 

Jaké jsou nejdůležitější krokyň

 

Pohyb

Obecně je doporučováno věnovat se nějaké fyzické aktivitě alespoň půlhodinu denně. Pravidelný pohyb totiž dokáže předcházet různým nemocem kardiovaskulárního systému, zpevňuje svalstvo, čímž k potěšení všech cvičících může zmenšit tělesné míry na problematických partiích, a posiluje celkovou fyzickou kondici. Také je dalším faktorem, díky kterému lze předcházet stresu, jelikož se při cvičení uvolňují v těle endorfiny, také známé jako „hormony štěstí“, které zlepšují náladu a dokáží tlumit bolest. Nejúčinnější fyzickou aktivitou je jízda na kole či běh. Ti, kteří nemají dostatek časových možností nebo dostatečnou fyzickou kondici, mohou začít s půlhodinovou svižnou procházkou například se čtyřnohým miláčkem či se projít pěšky namísto použití MHD v rámci krátké vzdálenosti. 

 

Zdravý a vyvážený jídelníček

Pokud váš jídelníček není dostatečně vyvážený, je důležité do něj zahrnout zvýšené množství čerstvého ovoce a zeleniny, které dodá tělu potřebné vitamíny a minerály. Jídlo by mělo být rozděleno do více menších porcí, obecně není vhodné nejíst půl dne a následně se „přecpat“. Strava by měla být bohatá také na vlákninu obsaženou např. v luštěninách či celozrnných výrobcích a nenasycené mastné kyseliny, které nalezneme především v rybách. Je vhodné omezit jednoduché cukry zastoupené ve slazených limonádách, různých cukrovinkách a sladkostech, živočišné tuky a mastná jídla. Co se týče přípravy pokrmů, ideální je příprava na páře či v troubě. Je také nutné dodržovat pitný režim, který zahrnuje minimálně 2-3 litry čisté vody, neslazených minerálních vod nebo bylinkových čajů. Pitný režim by si měl každý podle sebe přizpůsobit s ohledem na pohlaví, věk či vykonávanou fyzickou aktivitu.

 

Vyhýbání se stresu

Přítomnost stresu dokáže mít celkově velmi nepříjemné účinky, obzvláště pokud je jeho délka trvání dlouhodobá. Nejenže má vliv na psychický stav mysli, ale také velmi často tento psychický nesoulad přechází v psychosomatické potíže, které dokáží rozhodit takřka celý organismus a projevují se například jako častá žaludeční nevolnost, trávicí potíže, bolesti hlavy a mnoho dalších.

 

Pozitivní myšlení, smích, sebedůvěra

Všechny tři faktory jsou vzájemně úzce spojené a podstatné při předcházení stresu. Pokud se člověk těší z maličkostí, které mu život přináší, nezatěžuje nepodstatnými věcmi, obklopuje oblíbenou partou přátel a věří si v tom, co dělá, je dlouhotrvající dobrá nálada takřka na místě. Radost také vyplavuje endorfiny, které dobrou náladu prodlužují, a smích posiluje naše obličejové svalstvo a plíce.

 

Odpočinek a spánek

Odpočinek a s ním také spojený spánek jsou nemálo podstatnou součástí celkové regenerace po hektickém a náročném dni ve škole či v práci. Každý člověk by si měl denně najít alespoň půlhodinu na oblíbenou aktivitu, díky které přijde na jiné a příjemnější myšlenky – četba knihy, poslech hudby, zhlédnutí oblíbeného seriálu či obyčejné zdřímnutí si. Samotný spánek by měl obecně trvat přibližně 7-8 hodin a také by neměl být přerušován vnějšími vlivy, aby tělesná regenerace během něj byla dostatečně kvalitní.

 

Každý den lze udělat něco podstatného pro své tělo, a pokud o něj budeme pravidelně a kvalitně pečovat, určitě se nám odmění právě v podobě silného a odolného zdraví.