Léčivých rostlin nám volná příroda nabízí opravdu mnoho. Jednou z nich je i jitrocel, který se navíc řadí mezi ty nejstarší léčivé byliny. Zároveň byste také jen těžko hledali někoho, kdo jitrocel vůbec nezná. Jitrocel si toto postavení na výsluní ale rozhodně zaslouží. Má totiž opravdu všestranné použití. Využijete ho při otravném kašli, což je asi nejznámější využití této bylinky. Pomůže vám ovšem ale také při bodnutí hmyzem, nebo i při trávících potížích. Jitrocel ale mohou ocenit i kuřáci, kteří se rozhodli se svou závislostí bojovat. Má zkrátka všestranné použití a byla by velká škoda jitrocel v přírodě ignorovat.
Jak ho poznat?
Pokud náhodou nevíte, jak jitrocel poznat, pojďme se podívat trochu více z blízka na to, jak vlastně vypadá. Jitrocel se řadí mezi léčivé, vytrvalé bylinky, které jsou ale zároveň tak trochu plevelem. Z tohoto důvodu vám rozhodně nemůžeme doporučit jeho pěstování na zahradě. Mohlo by se rychle stát, že byste na ní neměli nic jiného než jitrocel. Jitrocel má krátký oddenek a přízemní listy rostoucí v růžici. Listy rostou vzpřímeně a mohou být jak chlupaté, tak i lysé. Na jedné rostlině klidně může vyrůst až 15 stvolů. Jitrocel má také spoustu lidových názvů, mezi ně patří například názvy jako jsou beraní jazýček, král cest, nebo myší ocas.
Kde na něj narazit?
Jak jsme se již zmiňovali, jitrocel se rozhodně nevyplatí pěstovat doma na zahradě. Ale naštěstí není vůbec těžké narazit na něj ve volné přírodě. A to například na loukách, v parcích, na neupravených polních cestách, kolem cest, nebo v parcích. Velice často na něj můžete narazit i na vlastní zahradě, ale zde bude růst spíše jako nezvaný host.
Kdy je správná doba na jeho sběr?
Aby jitrocel měl ty správné účinky musíte vědět, kdy vyrazit na jeho sběr. Z jitrocele se sbírají jeho listy, a to ještě před tím, než začne kvést. Nejčastěji tedy v průběhu měsíce května až srpna. Na sběr vyrazte samozřejmě během počasí bez deště a nejlépe kolem druhé hodiny odpoledne. Sbírejte listy přímo u země.
Správné sušení
Správně bylinky usušit je základem úspěchu. Postupujte opatrně a obezřetně. Jitrocelové listy sušte pomalu v tenké vrstvě. Nejprve je můžete rozmístit na slunce a poté pomalu dosušit ve stínu při dobrém proudění vzduchu. Pokud tuto variantu nemůžete využít, můžete je usušit i za pomocí umělého tepla, ale vždy zvolte teplotu nejvíce do 40 stupňů. Po usušení je při nesprávném skladování náchylný k tomu, aby vám zplesnivěl. Proto je nutné skladovat ho v dobře uzavřené nádobě mimo světlo. Jitrocel a produkty z něho totiž na světle černají.
Jitrocelový čaj pro odvyknutí kouření
Na přípravu budete potřebovat:
- 2 ČL sušených nebo 2 PL čerstvých jitrocelových listů
- 250 ml horké vody
Postup:
Jitrocelové listy zalijte horkou vodou a nechte v zakryté nádobě louhovat 15 minut. Poté přeceďte. Čaj pijte jednou až dvakrát denně a stejně tak i při nachlazení.
Jitrocelová mast
Na přípravu budete potřebovat:
- 3 hrsti listů jitrocele
- 500 g čistého vepřového sádla
- pár kapek levandulového esenciálního oleje
Postup:
V hrnci pomalu rozehřejte sádlo a přidejte do něj natrhaný jitrocel. Tuto směs dejte na temné a chladné místo a nechte ho zde nejméně týden. Po této době znovu rozehřejte a přeceďte přes plátýnko. Přidejte několik kapek esenciálního oleje a nechte ztuhnout. Skladujte v lednici, kde vám vydrží přibližně rok. Mast používejte na bodnutí hmyzem, odřeniny, při křečových žílách, modřinách, ale zabírá i na proleženiny.