špekáčky – 8-10, ale echt – to jsou ty, co stojí více než 80 kč/kg
kysané zelí
cibule, česnek
mrkev
olej, ocet, sůl, cukr krystal
nové koření, bobkový list, celý pepř
3 l zavařovací láhev
Uvaříme si nálev – na 3 l zavařovací láhev nám bude stačit 1 l vody, 100 g cukru, 0,5 dcl octa, 2 lžíce oleje, 3-4 bobkové listy, 10 kuliček peře a 5 kuliček nového koření a sůl – pozor – vše dle vaší chuti – je to na Vás.
Špekáčky oloupeme, podélně rozkrojíme – tak, aby zůstaly obě půlky pohromadě. Cibuli nakrájíme na měsíčky, mrkev na kolečka, česnek na tenké plátečky. Připravíme si utopence – do podélně nakrojených špekáčků vložíme vždy několik měsíčků cibule, koleček mrkve a plátků česneku. Do připravené a dobře vymyté sklenice na dno položíme 1-2 hrsti kysaného zelí. Pak začneme ukládat utopence – vždy 2-3 do jedné vrsty – pak následuje hrst zelí – tak až po okraj. Zalijeme teplým (ne studeným ale taky ne vařícím) nálevem až po okraj a zakápneme olejem – tak, aby vše bylo pod hladinou a na ní byl tenký film z oleje.
Necháme minimálně týden uležet na temném studeném místě (ale spíše déle) – olej zabrání přístupu vzduchu a tak utopenci v chladnu vydrží nejméně 2 týdny.
TIP
na výběru špekáčků záleží – nešetřete, levné párky obsahují více sóji a ta chuť utopenců nikdy nenatáhne
můžete použít i jiné koření, třeba směsi barevných pepřů nebo do sklenice přidat feferonky
buďte trpěliví, po dvou dnech opravdu, ale opravdu utopenec nehrozí…
s nálevem si pohrajte a pamatujte, že když ho přesolíte, tak to cukr nespraví, když ho přesladíte, tak ho nedosolíte a ocet – ten je kapitolu samou pro sebe – ze všeho můžete vybruslit přidáním vody – a pak redukcí na nálevu na dané množství
cibuli a mrkev můžete prokládat i mezi utopenci, nejen do nich, spolu se zelím tvoří nedílnou součást utopenců a mnozí lidé mají tuto zeleninu raději než utopence, zvláště po ránu :-)
nikomu se OK utopenci nepodaří hned napoprvé – chce to leta zkoušení a experimentování, tak se nenechte případným neúspěchem odradit