1,5 kg libovější krkovičky bez kosti
1 kg cibule
česnek
zakysaná smetana
mletá paprika, podravka
sůl, pepř, kmín,
olej, sádlo
kysané zelí
Segedinský guláš – recept
K přípravě tohoto guláše jsme použili špičkové nádobí –
rendlík Ballarini, který se dá použít i jako pekáč do trouby!
Nakrájíme si 1 kg oloupané cibule. Maso jsme tentokrát zvolili s ohledem na jemnost a zároveň na přítomnost trochu toho sádla. Ideální (ne ale nejlevnější) je krkovička bez kosti.
Maso nakrájíme na kostičky o velikosti asi 2×2 až 3×3 cm a mírně osolíme – promícháme a necháme stát. V rendlíku rozpustíme lžíci sádla. Přidáme nakrájenou cibuli.
Cibuli také trošku osolíme (čajová lžička) a přisypeme kmín – taky cca 1 malou lžičku. Může být i kmín drcený (ten tolik nevadí dětem). Cibulku mícháme a po asi 10 minutách nám začne zlátnout.
To je nejlepší čas přidat maso. Kostky masa důkladně promícháme a počkáme, až jsou všechny kousky zatažené a opečené – mají šedo-růžovou barvu.
Než se nám maso opeče, nachystáme si do misky asi 0,5 dcl oleje. Přidáme do něj polévkovou lžíci podravky a půl sáčku mleté sladké papriky – tedy půl sáčku balení o váze 50g – tedy přidáme asi 20 až 25 g mleté sladké papriky.
Vše rozmícháme a nalejeme na maso. Důkladně promícháme…
… a obarvíme každou kostku na oranžovo.
Přilejeme 2 dcl studené vody a přiklopíme pokličkou. Teď už jen dusíme a občas promícháme.
Asi po 1 a půl hodině (až je maso měkké – u krkovičky to jde docela rychle) dušení přidáme 2-3 stroužky prolisovaného nebo na plátky nakrájeného česneku – ale pokud nesnášíme, nedáváme! Z kysaného zelí slejeme šťávu.
Zelí přidáme ke guláši, zamícháme a opět přiklopíme pokličkou a dusíme dalších asi 30 minut.
Nakonec přidáme 15% (taky dobrovolné, může být i zakysaná light smetana) zakysanou smetanu a pořádně ji rozmícháme. Povaříme asi ještě 10 minut…
… a máme hotovo. Podáváme s knedlíkem nebo s čerstvým chlebem. Zaleželý gulášek – podávaný druhý den – je o třídu lepší. Navíc můžeme sebrat přebytečné sádlo – krkovička jej pouští docela dost – tedy pokud dáme gulášek do lednice, druhý den na něm sádlo sebereme – je to ta oranžová krusta – a gulášek je zase o chloupek stravitelnější!!!