Přijeďte si pro čerstvé konzumní brambory

konzumni brambory

Česko je země bramborová, největší tradici má pěstování této plodiny na Vysočině. Brambory využíváme jako přílohu na různé způsoby – vařené, pečené, v podobě bramborové kaše a salátu. Většina Čechů je zbožňuje, a vůbec nejlepší jsou ty nové, pěkně s rozpuštěným máslem. Souhlasíte? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Letošní nové brambory už jsou v prodeji!

Brambory se tradičně vybírají v září, avšak některé rané odrůdy brambor je možné sklízet už nyní. Již teď tedy na pultech obchodů narazíte na nové konzumní brambory.

Umíte si vybrat správnou odrůdu brambor?

Čeští zemědělci pěstují celou řadu odrůd brambor a pro neznalého člověka může být někdy docela oříšek si vybrat. Z odrůd červenoslupkatých jmenujme populární brambory Camel a Baltic Rose. První jmenovaná je vhodná jako salátová i přílohová, druhá netmavne po uvaření, neměla by se však skladovat déle než do konce ledna.

Jako brambory k uskladnění jsou skvělé odrůdy Balerína a Soraya, obě jsou žlutoslupkaté. Vůbec nejoblíbenější bramborou na českém trhu je ovšem žlutoslupkatá Gala s prvotřídními chuťovými i pěstitelskými vlastnostmi. Úspěšně se dají pěstovat v různých klimatických podmínkách.

Nakupte brambory levněji ve větším množství

Konzumní brambory z úrody 2021 jsou nyní k prodeji již i v supermarketech. Tam si ale obvykle moc vybírat nemůžete, většina supermarketů neprodává až tolik odrůd. Kromě toho jsou ceny v supermarketech vyšší, než kdybyste si pořídili brambory přímo od zemědělce.

Nákup brambor přímo od pěstitele se určitě vyplatí. Prodej brambor za cenu 8 Kč/kg nabízí například ALA, a.s. Řepníky nedaleko Pardubic (viz www.alarepniky.cz). Stavte se kdykoliv od pondělí do neděle mezi 7. hodinou ranní a 6. večerní. Aktuálně jsou napytlované konzumní brambory odrůdy Avanti, přílohové, varný typ AB.

Zbývá jen naplánovat, co s nimi uvaříte. Na závěr pro vás máme pár tipů:

  • pečené hranolky,
  • zapečené brambory,
  • bramboráčky,
  • bramborové noky,
  • bramborový guláš.