Jedlý papír udělá dokonalý dort téměř bez práce

dorty s jedlym papirem

I ti z nás, kteří pečeme a nedělá nám to problém, často zápasíme se zdobením. Závidíme, co svedou nazdobit jiní, ale nevíme, jak na to. Někdy bychom i věděli, avšak výsledek by znamenal velké investice do pomůcek a různých polotovarů, které nemáme. Ale co dělat s tím, když má dítě přání a touží třeba po dortu s Tlapkovou patrolou? Nebo s hrdiny z jiných animáků a akčních filmů?

Nejsnadnější cestou k nádhernému dortu je ozdoba z jedlého papíru

Ještě jste jej neochutnali, či dokonce ani neviděli? Překvapí vás! Chutná velice dobře, přitom neutrálně, takže nijak negativně neovlivní chuť samotného dortu. Ten zůstane ořechovým, kokosovým, pomerančovým ­– prostě přesně takovým, jaký jste upekli. Pouze prokoukne do krásy. Navíc s minimální investicí. Koupit si totiž jedlý papír na dort není příliš drahé. Největším hitem jsou samozřejmě všechny pohádkové či akční potisky na dort. Dívky milují Disney princezny, Mášu a medvěda, LOL surprise či Unicor. Kluci Spidermana, Star Wars, Cars. Všichni pak Králička Binga, Spongeboba či Tlapkovou patrolu. Určitě víte, co potěší právě vaše ratolesti. A nemusíte čekat až do narozenin. Upečte jim dokonale nazdobený dort již na Vánoce.

Jedlý papír je skutečně jedlým

Fondánový papír/list není samozřejmě z papíru. Jde o fondán, který je potištěn potravinářskými barvami na speciální tiskárně vhodné pro potravinářský tisk. Jeho použití je snadné. Položíte jej prostě na hotový dort, který před tím natřete krémem, nebo použijete fixační gel. Na tyto podklady jedlý papír s tiskem pěkně přilne a po chvilce se barvy krásně zvýrazní. Pokud chcete mít dort ještě zářivější, natřete tímto gelem fondánový papír i po povrchu. Pak potřebuje jedlý papír změknout. Aplikovat na dort bychom jej proto měli zhruba tři hodiny před podáváním.

Jedlé papíry na dorty i na cupcake

Fondánový list koupíte obvykle v průměru 20 cm na dort. Pokud máte dort širší, kraj lze dozdobit standardně krémem ze zdobičky. Někdy se nabízí i ozdoby na strany dortu. Snadno je vystřihnete klasickými nůžkami a podle potřeby umístíte na boky dortu. Jedlým papírem však nazdobíte i oblíbené cupcakes. Koupíte si prostě sadu dekorací a dokonalé dobroty jsou vyzdobeny za pár minut.

Fondánový papír si můžete koupit i čistý. Pokud nemáte pro tisk speciální tiskárnu s jedlými tonery, nevadí. Pořiďte si jedlé fixy, případně jedlé gelové barvy a motiv namalujte. Je to skvělá forma, jak nechat třeba dítě nazdobit vlastnoručně dortík pro tatínka i maminku.