Jak na správnou detoxikaci organismu


Máme tu leden, měsíc, ve kterém si dáváme spoustu předsevzetí do nového roku. Mnohdy na sebe klademe přehnané nároky v podobě hubnutí a celkových životních změn. Není nutné na sebe klást si tak vysoké cíle a bohatě postačí to, když se budeme o své zdraví více zajímat. Nemusíme v dalším roce zhubnout 20 kilogramů pomocí drastických diet, ale lepší bude, pokud se naučíme správě a zdravě stravovat. Před tím, než se do toho pustíme, není špatný nápad po Vánočních svátcích svému tělu dopřát detoxikaci.

S detoxikací nemusíte čekat na jaro

Většinou se do těchto programů lidé pouští s příchodem jara. Podle nás na jaro ale rozhodně čekat nemusíte. Přece jen v zimě jsme více doma a tím pádem máme i více času věnovat se sami sobě. Je tedy ideální čas dopřát si chvilku sami pro sebe. Detoxikace totiž není jen o těle a jídle ale také o duši. V zimních měsících je tedy ideální doba proto dopřát si bylinné koupele, čaje ale i kvalitní masáže celého těla. To vše vám pomůže cítit se ve svém těle mnohem lépe. Potřebným relaxem se zbavíte přebytečného stresu, který určitě trápí každého z nás. A až poté přijde čas na detoxikaci organismu pomocí stravy.

Kdy začít uvažovat o detoxikaci organismu?

Je pravdou, že lidské tělo se dokáže do určité míry detoxikovat svépomocí. Játra, ledviny i střeva jsou orgány, které mají detoxikaci organismu na starosti. Játra mají za úkol pročišťování krve a zároveň produkují žluč, která pomáhá odbourávat tuky. Ledviny pak fungují jako pomyslný filtr, který dokáže odstranit toxické látky z pití. A nakonec střeva, která se starají o vstřebání prospěšných látek a ty neprospěšné odvádí z těla ven. Zdá se, že vše funguje jako správně namazaný stroj. Ale i ten nejlepší stroj se může občas zaseknout. A to platí i v případě těchto orgánů. Jednoduše se mohou zanést natolik, že nezvládnou plnit své funkce. Vy se začnete cítit špatně. Budete si neustále připadat nafoukle, mohou vás začít bolet svaly a klouby a zároveň s těmito problémy se dostaví i problém se spánkem. Pokud na sobě tyto stavy pociťujete, znamená to, že právě nastal ten správný čas na očistu organismu. Pokud tuto očistu provedete správě a s rozmyslem, pomůžete tak svému tělu opět nastartovat výše zmíněné orgány a vy se opět začnete cítit skvěle.

Jakým potravinám se při očistě organismu vyhnout

Aby tento proces byl úspěšný, musíte ve svém jídelníčku vynechat určitou potravu. Nebojte se, nejde o žádnou drastickou dietu, při které nesmíte nic, ale jde spíše o zařazení lehkých jídel, které se budou vašemu tělu dobře trávit. Pokud jste se tedy pro očistu rozhodli, zkuste ve svém jídelníčku po nějakou dobu vynechat hlavně červené maso, uzeniny, margaríny a všechna velmi tučná jídla. Dále také vynechte sladkosti a slazené nápoje a omezte solení. Zkuste také minimalizovat příjem bílé mouky, vajec a mléčných výrobků. Rozhodně také omezte příjem různých polotovarů a zcela vynechte alkohol.

Které potraviny naopak přijímat více

Už víte, čemu se hlavně vyhnout, ale které potraviny naopak do jídelníčku zařadit ve větší míře? K lepšímu trávení se snažte zařadit více vlákniny. Té bohužel většina populace stále přijímá velmi málo. Zařaďte samozřejmě také mnohem více zeleniny a ovoce, a hlavně dodržujte pitný režim. Zařadit můžete také klidně i trvale různé doplňky stravy, mezi které se řadí například mladý ječmen, chlorella, spirulina a podobně.

Dá se vlastně říci, že nejde o žádnou drastickou dietu, ale spíše o zdravé stravovací návyky, které si můžete v určitě míře udržovat stále, nejen v průběhu detoxikace organismu.