Nahrazujeme živočišné bílkoviny. Které rostlinné zdroje jsou pro tělo nejvýhodnějšíň


 

 

Problém s příjmem dostatečného množství kvalitních bílkovin se nejčastěji týká vegetariánů a veganů, kteří odmítají jíst maso či dokonce veškeré živočišné produkty.

 

 

 

 

 


Ponechme jejich důvody stranou a zaměřme se na konkrétní rostlinné bílkoviny, které dokáží ty živočišné plnohodnotně nahradit. Stačí si zvolit ty správné zdroje. Výběr je opravdu bohatý.


 

 

 

 

Rostlinné bílkoviny prospívají zdraví a podporují hubnutí

 

 

 

Nemusí se vždy jednat o odpůrce živočišných produktů. Nedostatkem bílkovin trpí i typičtí “masožravci”, především ženy. Všeobecně platí, že ženy se snaží žít a stravovat zdravěji než muži.

 


 

V jejich jídelníčku důležité místo zastává velké množství zeleniny a ovoce, celozrnné pečivo, rýže, kuskus apod. Ženy prostě přijímají více sacharidů než bílkovin. Málo bílkovin bývá tak nejčastější příčina neúspěšného hubnutí.    

 

Bílkoviny při hubnutí hrají významnou roli.

 

 

 

Hlavním důvodem, proč se ženám nedaří přijmout dostatek bílkovin, bývá špatná skladba jídelníčku. Příliš se orientují na maso a živočišné výrobky a k jejich nejčastějším zdrojům bílkovin patří kuřecí prsa, jogurty, tvarohy a sýry. Přitom bílkoviny a to s vysokou výživovou hodnotou najdeme i v řadě rostlinných produktů.

 

Rostlinné bílkoviny mají kromě vysokého obsahu proteinů doslova blahodárný vliv na celkové zdraví.

Oproti živočišným bílkovinám

obsahují více vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů a dalších látek prospívajících zdraví.

 

Nejvíce se zdůrazňuje prevence před vznikem cévně-srdečních chorob, cukrovky, obezity, vysokým krevním tlakem apod.

 

 

Jedním z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin je například cizrna. Kromě tradičního hummusu si z cizrny můžete připravit také polévky, saláty nebo veganské burgery.

 

Kombinujte různé druhy zdrojů bílkovin

 

Výživoví odborníci doporučují jíst jak živočišné, tak i rostlinné bílkoviny. Rostlinné zdroje bílkovin mají jedinou vadu, a to že jednotlivé druhy obsahují vždy jen některé aminokyseliny. Proto by vegani a vegetarián měli rostlinné zdroje různě obměňovat a kombinovat mezi sebou tak, aby svému tělu dodali všechny aminokyseliny.

 

Toto doporučení ale platí také pro masožravce. V žádném případě není nutné jíst maso dvakrát denně, dokonce jej nemusíte mít na talíři ani každý den.

 

Maso lze krásně nahradit výživným a chutným veganským jídlem obsahujícím bílkoviny pouze rostlinného původu. Nejenže obohatíte svůj jídelníček o nové chutě, ale zároveň uděláte něco důležitého pro své zdraví.

 

TIP NA VEGANSKÝ RECEPT – ZELENÝ SALÁT S TEMPEHEM: Tempeh je sójový výrobek, který patří mezi potraviny s vysokým obsahem bílkovin a funguje jako plnohodnotná náhražka masa. Připravit si jej můžete na desítky různých způsobů.

 

Na salát si připravte:

 

    • uzený tempeh

       

 

    • ledový salát

       

 

    • zelenou a žlutou papriku

       

 

    • rajče

       

 

    • mrkev

       

 

    • cibulku

       

 

    • bylinky dle chuti – bazalku, petrželku, koriandr apod.

       

 

    • olivový olej

       

 

    • sezamová semínka

       

 

 

Zeleninu si pokrájejte na menší kousky. Záleží pouze na vás, zda máte raději kostičky nebo tenké nudličky. Tempeh také nakrájejte a kousky obalte v sezamových semínkách. Na troše oleje krátce osmahněte. Promíchejte se zeleninou, přidejte bylinky a dochuťte kapkou olivového oleje.

 

 

Salát s tempehem je vynikajícím zdrojem bílkovin

 

Nejlepší zdroje rostlinných bílkovin

 

Rostlinné bílkoviny by měly v naší stravě hrát daleko významnější roli, než je tomu nyní. To samozřejmě neznamená, že bychom nedoporučovali maso a jiné živočišné výrobky. Jen jich není potřeba konzumovat takové množství. Zdravý jídelníček může být díky rostlinné stravě daleko pestřejší a tím i zdravější a výživnější.

 

SÓJA a výrobky z ní patří k nejznámějším zdrojů bílkovin z rostlinné říše. Například 100 gramů tofu obsahuje 11 gramů bílkovin. Na rozdíl od živočišných produktů sója obsahuje také vlákninu.

 

QUINOA neboli merlík chilský je jednou z malá rostlinných surovin, které obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin. Používá se do hlavních jídel, salátů i snídaňových sladkých kaší.

 

ČOČKA a další druhy luštěnin obsahují bílkoviny i sacharidy. Zapomeňte na čočku na kyselo. Z čočky lze připravit desítky různých jídel od salátů, přes polévky až po pomazánky.

 

CHIA SEMÍNKA jsou sice malá, ale zato neuvěřitelně výživná. Pouhé dvě lžíce semínek obsahují 5 gramů bílkovin. Navíc obsahují vlákninu, vápník, železo a hořčík. Skvělý je například chia pudink, který vás zasytí hned po ránu a dodá vám energii pro celý den.

 

AVOKÁDO je velmi populární potravinou a skvělým zdrojem bílkovin. Jedno avokádo obsahuje 3 g bílkovin. Jíst jej můžete syrové, ale mnohem lepší je avokádová pomazánka quacamole.

 

AMARANT je znám pro svou vysokou nutriční hodnoty. Patří mezi bohaté zdroje bílkoviny, vlákniny, minerálů a vitamínů skupiny B.

 

Nebojte se potravinových doplňků. Bílkoviny doplní rychle a plnohodnotně

 

Vždy je lepší konzumovat bílkoviny v potravinách v co nejvíce přirozené podobě. Ne každý má však čas připravovat si zdravé, výživově plnohodnotné jídlo doma. V takovém případě existuje ještě jedno řešení. Bílkoviny lze do těla získat i v podobě speciálních proteinových doplňků a nemusí jít pouze o syrovátkový protein, který užívají kulturisté.

 

K mání jsou také rostlinné proteinové doplňky. Obvykle se prodávají se v podobě prášku, z něhož si lze připravit samostatný nápoj, nebo jej můžete přidat do smoothie, kaší, lívanců apod.

 

Takto lze užívat například hrachový protein, rýžový protein nebo rovnou pečlivě namíchanou českou směs rostlinných proteinů.