Utopenci

Autor: redakce <okrecepty(at)gmail.com>, Téma: Paštiky, Vydáno dne: 14. 11. 2007

špekáčky - 8-10, ale echt - to jsou ty, co stojí více než 80 kč/kg
kysané zelí
cibule, česnek
mrkev
olej, ocet, sůl, cukr krystal
nové koření, bobkový list, celý pepř
3 l zavařovací láhev

Uvaříme si nálev - na 3 l zavařovací láhev nám bude stačit 1 l vody, 100 g cukru, 0,5 dcl octa, 2 lžíce oleje, 3-4 bobkové listy, 10 kuliček peře a 5 kuliček nového koření a sůl - pozor - vše dle vaší chuti - je to na Vás.

Špekáčky oloupeme, podélně rozkrojíme - tak, aby zůstaly obě půlky pohromadě. Cibuli nakrájíme na měsíčky, mrkev na kolečka, česnek na tenké plátečky. Připravíme si utopence - do podélně nakrojených špekáčků vložíme vždy několik měsíčků cibule, koleček mrkve a plátků česneku. Do připravené a dobře vymyté sklenice na dno položíme 1-2 hrsti kysaného zelí. Pak začneme ukládat utopence - vždy 2-3 do jedné vrsty - pak následuje hrst zelí - tak až po okraj. Zalijeme teplým (ne studeným ale taky ne vařícím) nálevem až po okraj a zakápneme olejem - tak, aby vše bylo pod hladinou a na ní byl tenký film z oleje.

Necháme minimálně týden uležet na temném studeném místě (ale spíše déle) - olej zabrání přístupu vzduchu a tak utopenci v chladnu vydrží nejméně 2 týdny.

TIP

na výběru špekáčků záleží - nešetřete, levné párky obsahují více sóji a ta chuť utopenců nikdy nenatáhne
můžete použít i jiné koření, třeba směsi barevných pepřů nebo do sklenice přidat feferonky
buďte trpěliví, po dvou dnech opravdu, ale opravdu utopenec nehrozí...
s nálevem si pohrajte a pamatujte, že když ho přesolíte, tak to cukr nespraví, když ho přesladíte, tak ho nedosolíte a ocet - ten je kapitolu samou pro sebe - ze všeho můžete vybruslit přidáním vody - a pak redukcí na nálevu na dané množství
cibuli a mrkev můžete prokládat i mezi utopenci, nejen do nich, spolu se zelím tvoří nedílnou součást utopenců a mnozí lidé mají tuto zeleninu raději než utopence, zvláště po ránu :-)
nikomu se OK utopenci nepodaří hned napoprvé - chce to leta zkoušení a experimentování, tak se nenechte případným neúspěchem odradit